به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان رضوی ،مدیر تیم جراحی این عمل گفت: این عمل جراحی بر روی یک بیمار 61 ساله دیابتی با انجام عمل تاوی با استفاده از بالن‌ در بیمارستان رضوی مشهدسابقه انجام یک بار جراحی قلب باز و تنگی دریچه آئورت با موفقیت انجام شد.

دکتر محمود شبستری با اشاره به اینکه عمل تاوی به روش‌های دیگر تا کنون پنج بار در بیمارستان رضوی انجام شده است، افزود:عمل تاوی روی این بیمار با روش بالن‌گذاری و استفاده از وسائل جدیدتر، در کمترین زمان و بدون برش بر سطح پوست بیمار انجام شد .

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت:این عمل یک عمل بسته است و در دنیا سابقه 14 تا 15 ساله دارد و با توجه به این که استفاده از روش‌های درمانی روز به روز در حال گسترش و توسعه است سعی بر این است که همگام و همراه با پیشرفت‌های روز دنیا مردم کشور بتوانند به راحتی از این خدمات درمانی بهره‌مند شوند.

یکی دیگر از پزشکان این تیم جراحی هم با اشاره به عوارض بسیار کم و محدود این عمل جراحی بااستفاده از بالن اکسپندرگفت: عمل تاوی با بی حسی موضعی و داروی خواب‌آور و در مدت زمان کوتاهی انجام و از طریق شریان کشاله ران، دریچه مصنوعی رهسپار قلب می‌شود.

دکتر سیف‌الله عبدی افزود:معمولا بیمار دو تا سه روز بعد از عمل به زندگی عادی بازمی گردد و بدون عارضه خاصی به زندگی ادامه می دهد اما هزینه‌های این عمل جراحی بالا است و اگر بیمه بتواند این هزینه‌ها را تحت پوشش خود قرار دهد؛ بیماران بیشتری می‌توانند از مزایای این روش درمانی بهره‌مند شوند.

این استاد رشته اینترونشنال کاردیولوژی افزود: استفاده از بالن اکسپندر در عمل تاوی در دنیا بیشتر از دیگر روش‌های تاوی مرسوم است .

جراح قلب حاضر در تیمِ این عمل اینترونشنال نیزبا ارائه توضیحاتی در خصوص انتخاب بیمار برای انجام این روش درمانی گفت: انجام این عمل برای هر فردی به ویژه بیماران در سنین پایین توصیه نمی شود چون دریچه‌هایی که به روش تاوی جایگزین می‌شود بیولوژیک باعمر مفید 5 تا 10 سال است اما با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژی و تولید دریچه‌های با کیفیت‌تر و با عمر مفید بیشتربه احتمال در آینده استفاده از این روش برای افراد کم‌سن و سال‌تر نیز انجام خواهد شد.

دکتر محمد عباسی افزود: تصمیم گیری برای این عمل را تیم خبره متشکل از متخصصین قلب، جراحان قلب، کاردیولوژیست‌ها انجام می‌ دهند.

او گفت: تاوی عمل جراحی نیست و عمل مکمل محسوب می‌شود و تبحر تیم جراحی و همکاری و هماهنگی بین متخصصان در انجام این عمل و دست یابی به نتایج مطلوب خیلی مهم است.

این روش در ایران نخستین بار در خراسان رضوی وبا استفاده از تجهیزات و امکانات خاص در بیمارستان رضوی مشهد انجام شد.