قلب و عروق دکتر شبستری, [04.09.19 13:30]

انسداد قلبی در واقع بر روی سیستم الکتریکی قلب تاثیر می گذارد، برعکس سایر بیماری های قلبی که بر روی عروق خونی تاثیر می گذارند. در این حالت ضربان قلب تا حدود زیادی آرامتر از حد معمول شده و حتی ممکن است که برای مدت ۲۰ ثانیه متوقف شود. همه این موارد به دلیل تاخیر، انسداد یا اختلال در مسیری است که امواج الکتریکی از قلب عبور می کند. ادامه این روند می تواند باعث آسیب به عروق قلبی و حتی دریچه های آن گردد. انسداد قلبی درمان مستقیمی ندارد اما با پیشگیری می توان آن را کنترل کرد.

 

انسداد قلبی

قلب سالم حدود ۶۰ تا ۱۰۰ ضربان در دقیقه دارد. ضربان قلب در واقع انقباض ماهیچه های قلب است که منجر به پمپاژ خون به سراسر بدن می شود. هر ضربان هم توسط سیگنال های الکتریکی که در آئورت یا حفره های بالایی قلب تولید می شود کنترل می گردد. انسداد زمانی رخ می دهد که اختلالی در مسیر حرکت سیگنال ها رخ دهد و باعث تاخیر یا نرسیدن سیگنال ها به حفره های پایینی قلب شود. که به آن بلوک قلبی جزئی می گویند و نوع کامل آن زمانی است که ضربان قلب تا ۴۰ بار در دقیقه کاهش پیدا کند.

 

گاهی یک انسداد قلبی جزئی هم می تواند در روند پمپاژ خون توسط قلب اختلال ایجاد کند و مانع اکسیژن رسانی کافی به مغز و سایر قسمت های بدن شود. به طور معمول یک انسداد می تواند باعث خستگی، سرگیجه و حتی احساس درد شد. بسته به میزان گرفتگی قلب می تواند خطرناک باشد. به فرض انسداد قلبی درجه سه ممکن است باعث نارسایی قلبی شده و در مواردی باعث از دست دادن هوشیاری و ایست قلبی حتی شود. همه این موارد با درد قفسه سینه نیز همراه است.

 

 

 

حمله قلبی هنگامی رخ می دهد که جریان خون به قلب مسدود می شود. انسداد قلبی اغلب به علت ایجاد چربی، کلسترول و سایر مواد مرخ می دهد. این مواد پلاک را در رگ هایی که قلب (عروق کرونر) را تغذیه می کنند تشکیل می دهند. پلاک در نهایت از بین می رود و یک لخته شکل می گیرد. جریان خون متوقف شده می تواند بخشی از عضله قلب را از بین ببرد.

 

قلب و عروق دکتر شبستری, [04.09.19 13:30]

انواع انسداد قلبی یا بلوک قلبی

نوع یک؛

این نوع جزئی بوده و سبب ضربان قلب شکسته می شود که به طور معمول نیازی به درمان ندارد.

 

نوع دو؛

در این مورد ممکن است گاهی برخی سیگنال های قلبی هرگز به بطن نرسند و بطن چپ منقبض نشود. در این مورد بیمار علائمی چون سرگیجه دارد و به ضربان ساز نیاز پیدا می کند.

 

نوع سوم؛

در این مورد سیگنال های الکتریکی بین حفره های بالایی و پایینی قلب از بین می رود. در صورت عدم استفاده از ضربان ساز خطر حمله قلبی وجود دارد.

 

 

 

علائم حمله قلبی

همه افراد مبتلا به حمله علائم مشابهی ندارند. برخی افراد درد کمتر و برخی دیگر درد شدیدتری دارند. برخی از افراد مبتلا علائمی ندارند؛ اما برخی دیگر با اولین علامت انسداد قلبی قلبشان دچار توقف ناگهانی شده و جان خود را ممکن است که از دست بدهند.

 

برخی از حملات قلبی به طور ناگهانی رخ می دهند، اما بسیاری از افراد علائم و نشانه های هشدار دهنده را ساعت ها، روزها یا هفته ها پیش از آن مشاهده می کنند. اولین هشدار ممکن است درد یا فشار قفسه سینه (آنژین) باشد که به وسیله استرس ایجاد می شود و با استراحت کاهش می یابد. آنژین ناشی از کاهش موقت جریان خون به قلب است.

 

 

 

برخی از علائم حمله قلبی عبارتند از:

فشار، تنگی، درد، احساس فشار یا سوزش در قفسه سینه یا بازوها که ممکن است به گردن، فک و یا پشت گسترش یابد.

تهوع، سوء هاضمه، سوزش معده و یا درد شکمی

تنگی نفس

عرق سرد

خستگی

سرگیجه یا غش کردن به طور ناگهانی

 

 

توجه کنید!!

با مشاهده اولین علائم ناشی از انسداد قلبی حتما با اورژانس تماس بگیرید، قبل از آن که باعث حمله قلبی شده و شما را غافلگیر کند.

 

در صورت تجویز پزشک از نیتروگلیسیرین استفاده کنید.

در صورت توصیه آسپرین را مصرف کنید.

مصرف آسپیرین در طی حمله قلبی می تواند مانع از لخته شدن خون شود. در نتیجه آسیب های قلبی را کاهش می دهد. آسپرین می تواند با دیگر داروها ارتباط برقرار کند یا به عبارتی دچار تداخل دارویی شود، بنابراین آسپیرین را همزمان با سایر داروها مصرف نکنید، مگر اینکه پزشک یا پرسنل فوریت های پزشکی آن را توصیه کرده باشند.

 

 

 

در صورت مشاهده افرادی با این علائم، چه باید کرد؟

اگر فردی را می بینید که به اعتقاد شما دچار حمله قلبی شده است، برای کمک ابتدا با اورژانس تماس بگیرید. سپس بررسی کنید آیا فرد نفس می کشد یا خیر. اگر فرد نفس نمی کشد سریعا باید شوک قلبی را آغاز کرد. در سینه شخص، در یک ریتم نسبتا سریع ، در حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ حرکت فشردن قفسه سینه را در یک دقیقه انجام دهید.

 

نحوه انجامCPR :

۱-دست خود را روی سینه بیمار قرار داده و مطمئن شوید که روی سطحی محکم، صاف به پشت دراز کشیدده باشد. کنارش زانو بزنید و کف دست خود را در مرکز قفسه سینه او قرار دهید.

 

۲- انگشتان را به هم قلاب کنید. بازوهایتان را صاف نگه دارید، جوری که کف یک دست تان روی دست دیگر را پوشانده باشد و انگشت های هر دو دست بین یکدیگر قفل شده باشند. انگشتان را به سمت بالا نگه دارید تا با قفسه سینه بیمار تماس نداشته باشند.

 

۳- روی قفسه سینه فشار وارد کنید. به سمت جلو خم شوید به طوری که شانه هایتان مستقیما بالای قفسه سینه بیمار قرار بگیرد و حدود ۵ سانتی متر به سمت پایین، قفسه سینه را فشار دهید. فشار را رها کنید، ولی دستتان را از جایش تکان ندهید و اجازه بدهید قفسه سینه به جای اولیه اش بازگردد.

 

علل

یک حمله قلبی زمانی رخ می دهد که یک یا چند عروق کرونر شما مسدود شده باشد.

 

عوامل خطر

بعضی از عوامل باعث ایجاد ناخواسته ذخایر چربی (آترواسکلروز) می شوند که سرخرگ ها را در سراسر بدن متورم می کند. شما می توانید بسیاری از این عوامل خطر را بهبود ببخشید یا از بین ببرید تا شانس ابتلا به اولین حمله قلبی را کاهش دهد.

 

عوامل خطرساز حمله قلبی عبارتند از:

 سن ( احتمال بیشتر حمله قلبی در مردان بالای ۴۵ سال  و زنان بالای ۵۵ سال)

توتون و تنباکو

فشار خون بالا؛ با گذشت زمان، فشار خون بالا می تواند باعث آسیب به رگ های تغذیه کننده قلب شود. فشار خون بالا که با سایر شرایط، مانند چاقی، کلسترول بالا یا دیابت رخ می دهد، خطر ابتلا را افزایش می دهد.

افزایش کلسترول بد یا   LDL

دیابت؛ تولید کافی هورمونی که توسط پانکراس ترشح می شود (انسولین) یا عدم پاسخ به انسولین به درستی باعث افزایش سطح قند خون در بدن می شود و خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش می دهد.

سندرم متابولیک؛ این اتفاق زمانی می افتد که شما همزمان چاقی، فشار خون و قند خون بالا دارید.

 سابقه خانوادگی

فقدان فعالیت فیزیکی

سابقه پره اکلامپسی این بیماری موجب فشار خون بالا در دوران بارداری می شود و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را در طولانی مدت افزایش می دهد.

عوارض جانبی

عوارض ناشی از آسیب به قلب شما در طول یک حمله، می تواند منجر به:

 

ریتم های قلب غیر طبیعی (آریتمی)

نارسایی قلبی

توقف ناگهانی قلب

 

قلب و عروق دکتر شبستری, [04.09.19 13:30]

علل ایجاد بلوک قلبی

سیگنال های الکتریکی قلبی در گره های موجود در دهلیز تولید می شود و سپس توسط دو رشته به حفره های پایینی قلبی و بطن چپ و راست منتقل می شود. که در نهایت باعث انقباض آن ها می شود. آسیب به هر رشته باعث اختلال در زمان انقباض قلب خواهد شد و انقباض های نامتعادل قلبی را ایجاد خواهد کرد. اختلال در انقباض بطن راست اهمیت چندانی ندارد اما اختلال در رشته بطن چپ باعث بیماری های قلبی و عروقی و مشکلات جدی خواهد شد.

 

علائم انسداد قلبی

ضربان قلب آهسته و نامنظم

سرگیجه و غش کردن

احساس ناراحتی و درد در قفسه سینه

مشکل در تحرک و فعالیت بدنی به دلیلکاهش اکسیژن در بدن

قلب و عروق دکتر شبستری, [04.09.19 13:25]شما ممکن است بر اثر ابتلا به نارسایی قلبی به سرفه‌ی مداوم یا خس‌خس سینه دچار شوید. در این حالت، خس‌خس سینه مشابه با علائم آسم است اما علت آن در واقع آسم نیست بلکه به نارسایی قلبی مرتبط می‌شود. در افرادی که به نارسایی قلبی مبتلا هستند، گاهی اوقات سرفه‌ها همراه با بیرون آمدن خلط از دهان است. این خلط، یک ماده غلیظ و مخاط‌مانند است که ممکن است با خون مخلوط باشد. این اتفاق معمولا زمانی رخ می‌دهد که شخص  به عفونت ریه (پنومونی) دچار شده باشد. در صورتی که احساس کردید سرفه‌ها یا خس‌خس سینه‌ی شما بدتر شده و در تنفس شما اختلال ایجاد کرده است، این موضوع می‌تواند نشانه‌ی بدتر شدن وضعیت نارسایی قلب باشد و بنابراین لازم است به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین سرفه خشک و مداوم می‌تواند یکی از عوارض ناشی از برخی داروهای مورد استفاده برای درمان نارسایی قلبی نیز باشد.
رابطه سرفه با بیماری‌های قلبی قلب یک اندام تپنده است که خون فاقد اکسیژن را، که از طریق رگ‌های سراسر بدن وارد آن می‌شود، به ریه‌ها می‌فرستد و پس از غنی شدن خون از اکسیژن در ریه‌ها و بازگشت آن به قلب، خون حاوی اکسیژن را به اندام‌ها می‌رساند 
در صورتی که توانایی قلب در پمپاژ خون دچار اختلال شود، موجب احتقان ریه می‌شود. تجمع مایع در ریه و قلب موجب بروز علائمی مانند سرفه، تنگی نفس و خس‌خس سینه می‌شود.
برای درک ارتباط بین سرفه و بیماری قلبی ، لازم است ابتدا با عملکرد قلب آشنا شوید. قلب انسان دارای چهار حفره است (دهلیز راست، بطن راست، دهلیز چپ، بطن چپ).
ضعیف شدن عضلات قلب (یا میوکاردیوم) بر اثر ابتلا به بیماری عروق کرونری، یکی از شایع‌ترین علل ابتلا به نارسایی احتقانی قلب نارسایی قلبی است. بیماری عروق کرونری به علت کاهش خون‌رسانی در عضلات قلب ایجاد می شود و علت این موضوع نیز تجمع پلاک در شریان‌ها می باشد. ضعیف شدن جریان خون وارد شده به قلب، موجب ضعیف شدن عضلات و بالا رفتن احتمال ابتلا به نارسایی قلبی می‌شود. بزرگ شدن عضلات قلب، بر اثر بالا بودن فشار خون، نیز اثر مشابهی بر روی قلب دارد. بیماری عروق کرونری همچنین احتمال بروز حمله‌ی قلبی را افزایش می‌دهد. حمله قلبی به حالتی گفته می‌شود که در آن انسداد عروق کرونری موجب صدمه دیدن قسمتی از عضلات قلب می‌شود.
تنگی نفس، سرفه‌ی مداوم، درد قفسه سینه و ورم اندام تحتانی علائم مشخصه‌ی نارسایی احتقانی قلب هستند.
نارسایی قلب ممکن است در یکی از دو طرف قلب ایجاد شود، مانند نارسایی بطن چپ یا نارسایی بطن راست قلب. در صورتی که نارسایی، در بطن چپ قلب ایجاد شود، باعث تجمع و انباشته شدن خون در ریه‌ها می‌شود. این مشکل موجب احتقان ریه (تجمع خون و مایع در ریه) و در نتیجه تنگی نفس و سرفه می‌شود. هنگامی که ریه‌ها دچار احتقان می‌شوند، کیسه‌های هوایی، که وظیفه‌ی تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن را دارند، پر از مایع می‌شوند و در نتیجه عملکرد ریه دچار اختلال می‌شود. سرفه‌ی ناشی از نارسایی قلبی می‌تواند به صورت‌های مختلفی باشد. در اکثر موارد این سرفه‌ها مرطوب و همراه با خلط هستند و این خلط بر اثر مخلوط شدن با خون به رنگ صورتی است.
گاهی نیز این سرفه‌ها خشک و به صورت کوتاه و وقفه‌دار هستند و با خروج خلط همراه نیستند. ممکن است بیمار نیمه شب‌ها، با سرفه کردن و حالت نفس‌نفس زدن از خواب بیدار شود. به همین خاطر بسیاری از بیماران ترجیح می‌دهند پشتی خود را بلند‌تر کنند و در حالت نیمه دراز کش، بخوابند تا بتوانند در هنگام خواب، راحت‌تر نفس بکشند. در دوره‌های سرفه کردن، ممکن است بیمار خس‌خس سینه و تنگی نفس نیز داشته باشد و در هنگام سرفه کردن احساس فوران مایع در درون ریه‌ها ی خود یا شنیدن صدایی سوت مانند از درون ریه‌های خود را داشته باشد.
از قضا، سرفه کردن یکی از عوارض جانبی شایع دسته‌ای از داروهایی است که برای درمان نارسایی قلبی تجویز می‌شوند. این داروها، مهار‌کننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسیون (یا مهارکننده‌های ACE) هستند که البته برای کنترل فشار خون و سایر مشکلات قلبی نیز تجویز می‌شوند. این داروها باعث گشاد شدن عروق و بهبود جریان خون در بدن می‌شوند و از این طریق از فشار وارد شده به قلب می‌کاهند. این دسته از داروها به عنوان دیورتیک (ادرار آور) نیز عمل می‌کنند و موجب افزایش ادرار و کاهش تجمع مایعات در بدن می‌شوند. تجمع مایعات بدن از عوامل به وجود آورنده‌ی احتقان و تورم در بدن است.
قلب و عروق دکتر شبستری, [04.09.19 13:25]بسیاری از بیمارانی که از داروهای مهارکننده‌ی ACE استفاده می‌کنند، از داشتن سرفه‌های خشک شکایت دارند و از پزشک خود می‌خواهند که مصرف دارو را متوقف کند. در اوایل سال ۲۰۰۰، دانشمندان دریافتند که مصرف مکمل آهن موجب کاهش سرفه‌ی ناشی از مصرف این داروها می‌شود، چرا که مکمل‌های آهن تولید نیتریک اکساید، که از عوامل تحریک کننده‌ی کانال‌های برونش در ریه می‌باشد، را محدود می‌کند. یکی دیگر از راه‌های برطرف کردن سرفه‌ی ناشی از مصرف داروهای مهارکننده‌ی ACE این است که به جای این داروها، دسته‌ی دیگری از دارو‌ها به نام داروهای مسدودکننده‌ی گیرنده‌ی آنژیوتانسین (ARB)، تجویز شود. این دارو‌ها تمامی مزایای داروهای مهارکننده‌ی ACE را دارد، اما موجب بروز سرفه‌های آزاردهنده نمی‌شود. با این حال، از آنجایی که مطالعات بالینی کمی در مورد داروهای ARB انجام شده است، این داروها بسیار کمتر از داروهای مهار کننده‌ی ACE توسط پزشکان تجویز می‌شوند.
قلب و عروق دکتر شبستری, [04.09.19 13:30]انسداد قلبی در واقع بر روی سیستم الکتریکی قلب تاثیر می گذارد، برعکس سایر بیماری های قلبی که بر روی عروق خونی تاثیر می گذارند. در این حالت ضربان قلب تا حدود زیادی آرامتر از حد معمول شده و حتی ممکن است که برای مدت ۲۰ ثانیه متوقف شود. همه این موارد به دلیل تاخیر، انسداد یا اختلال در مسیری است که امواج الکتریکی از قلب عبور می کند. ادامه این روند می تواند باعث آسیب به عروق قلبی و حتی دریچه های آن گردد. انسداد قلبی درمان مستقیمی ندارد اما با پیشگیری می توان آن را کنترل کرد.
انسداد قلبیقلب سالم حدود ۶۰ تا ۱۰۰ ضربان در دقیقه دارد. ضربان قلب در واقع انقباض ماهیچه های قلب است که منجر به پمپاژ خون به سراسر بدن می شود. هر ضربان هم توسط سیگنال های الکتریکی که در آئورت یا حفره های بالایی قلب تولید می شود کنترل می گردد. انسداد زمانی رخ می دهد که اختلالی در مسیر حرکت سیگنال ها رخ دهد و باعث تاخیر یا نرسیدن سیگنال ها به حفره های پایینی قلب شود. که به آن بلوک قلبی جزئی می گویند و نوع کامل آن زمانی است که ضربان قلب تا ۴۰ بار در دقیقه کاهش پیدا کند.
گاهی یک انسداد قلبی جزئی هم می تواند در روند پمپاژ خون توسط قلب اختلال ایجاد کند و مانع اکسیژن رسانی کافی به مغز و سایر قسمت های بدن شود. به طور معمول یک انسداد می تواند باعث خستگی، سرگیجه و حتی احساس درد شد. بسته به میزان گرفتگی قلب می تواند خطرناک باشد. به فرض انسداد قلبی درجه سه ممکن است باعث نارسایی قلبی شده و در مواردی باعث از دست دادن هوشیاری و ایست قلبی حتی شود. همه این موارد با درد قفسه سینه نیز همراه است.
 
حمله قلبی هنگامی رخ می دهد که جریان خون به قلب مسدود می شود. انسداد قلبی اغلب به علت ایجاد چربی، کلسترول و سایر مواد مرخ می دهد. این مواد پلاک را در رگ هایی که قلب (عروق کرونر) را تغذیه می کنند تشکیل می دهند. پلاک در نهایت از بین می رود و یک لخته شکل می گیرد. جریان خون متوقف شده می تواند بخشی از عضله قلب را از بین ببرد.
قلب و عروق دکتر شبستری, [04.09.19 13:30]انواع انسداد قلبی یا بلوک قلبینوع یک؛این نوع جزئی بوده و سبب ضربان قلب شکسته می شود که به طور معمول نیازی به درمان ندارد.
نوع دو؛در این مورد ممکن است گاهی برخی سیگنال های قلبی هرگز به بطن نرسند و بطن چپ منقبض نشود. در این مورد بیمار علائمی چون سرگیجه دارد و به ضربان ساز نیاز پیدا می کند.
نوع سوم؛در این مورد سیگنال های الکتریکی بین حفره های بالایی و پایینی قلب از بین می رود. در صورت عدم استفاده از ضربان ساز خطر حمله قلبی وجود دارد.
 
علائم حمله قلبیهمه افراد مبتلا به حمله علائم مشابهی ندارند. برخی افراد درد کمتر و برخی دیگر درد شدیدتری دارند. برخی از افراد مبتلا علائمی ندارند؛ اما برخی دیگر با اولین علامت انسداد قلبی قلبشان دچار توقف ناگهانی شده و جان خود را ممکن است که از دست بدهند.
برخی از حملات قلبی به طور ناگهانی رخ می دهند، اما بسیاری از افراد علائم و نشانه های هشدار دهنده را ساعت ها، روزها یا هفته ها پیش از آن مشاهده می کنند. اولین هشدار ممکن است درد یا فشار قفسه سینه (آنژین) باشد که به وسیله استرس ایجاد می شود و با استراحت کاهش می یابد. آنژین ناشی از کاهش موقت جریان خون به قلب است.
 
برخی از علائم حمله قلبی عبارتند از:فشار، تنگی، درد، احساس فشار یا سوزش در قفسه سینه یا بازوها که ممکن است به گردن، فک و یا پشت گسترش یابد.تهوع، سوء هاضمه، سوزش معده و یا درد شکمیتنگی نفسعرق سردخستگیسرگیجه یا غش کردن به طور ناگهانی 
توجه کنید!!با مشاهده اولین علائم ناشی از انسداد قلبی حتما با اورژانس تماس بگیرید، قبل از آن که باعث حمله قلبی شده و شما را غافلگیر کند.
در صورت تجویز پزشک از نیتروگلیسیرین استفاده کنید.در صورت توصیه آسپرین را مصرف کنید.مصرف آسپیرین در طی حمله قلبی می تواند مانع از لخته شدن خون شود. در نتیجه آسیب های قلبی را کاهش می دهد. آسپرین می تواند با دیگر داروها ارتباط برقرار کند یا به عبارتی دچار تداخل دارویی شود، بنابراین آسپیرین را همزمان با سایر داروها مصرف نکنید، مگر اینکه پزشک یا پرسنل فوریت های پزشکی آن را توصیه کرده باشند.
 
در صورت مشاهده افرادی با این علائم، چه باید کرد؟اگر فردی را می بینید که به اعتقاد شما دچار حمله قلبی شده است، برای کمک ابتدا با اورژانس تماس بگیرید. سپس بررسی کنید آیا فرد نفس می کشد یا خیر. اگر فرد نفس نمی کشد سریعا باید شوک قلبی را آغاز کرد. در سینه شخص، در یک ریتم نسبتا سریع ، در حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ حرکت فشردن قفسه سینه را در یک دقیقه انجام دهید.
نحوه انجامCPR :۱-دست خود را روی سینه بیمار قرار داده و مطمئن شوید که روی سطحی محکم، صاف به پشت دراز کشیدده باشد. کنارش زانو بزنید و کف دست خود را در مرکز قفسه سینه او قرار دهید.
۲- انگشتان را به هم قلاب کنید. بازوهایتان را صاف نگه دارید، جوری که کف یک دست تان روی دست دیگر را پوشانده باشد و انگشت های هر دو دست بین یکدیگر قفل شده باشند. انگشتان را به سمت بالا نگه دارید تا با قفسه سینه بیمار تماس نداشته باشند.
۳- روی قفسه سینه فشار وارد کنید. به سمت جلو خم شوید به طوری که شانه هایتان مستقیما بالای قفسه سینه بیمار قرار بگیرد و حدود ۵ سانتی متر به سمت پایین، قفسه سینه را فشار دهید. فشار را رها کنید، ولی دستتان را از جایش تکان ندهید و اجازه بدهید قفسه سینه به جای اولیه اش بازگردد.
عللیک حمله قلبی زمانی رخ می دهد که یک یا چند عروق کرونر شما مسدود شده باشد.
عوامل خطربعضی از عوامل باعث ایجاد ناخواسته ذخایر چربی (آترواسکلروز) می شوند که سرخرگ ها را در سراسر بدن متورم می کند. شما می توانید بسیاری از این عوامل خطر را بهبود ببخشید یا از بین ببرید تا شانس ابتلا به اولین حمله قلبی را کاهش دهد.
عوامل خطرساز حمله قلبی عبارتند از: سن ( احتمال بیشتر حمله قلبی در مردان بالای ۴۵ سال  و زنان بالای ۵۵ سال)توتون و تنباکوفشار خون بالا؛ با گذشت زمان، فشار خون بالا می تواند باعث آسیب به رگ های تغذیه کننده قلب شود. فشار خون بالا که با سایر شرایط، مانند چاقی، کلسترول بالا یا دیابت رخ می دهد، خطر ابتلا را افزایش می دهد.افزایش کلسترول بد یا   LDLدیابت؛ تولید کافی هورمونی که توسط پانکراس ترشح می شود (انسولین) یا عدم پاسخ به انسولین به درستی باعث افزایش سطح قند خون در بدن می شود و خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش می دهد.سندرم متابولیک؛ این اتفاق زمانی می افتد که شما همزمان چاقی، فشار خون و قند خون بالا دارید. سابقه خانوادگیفقدان فعالیت فیزیکیسابقه پره اکلامپسی این بیماری موجب فشار خون بالا در دوران بارداری می شود و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را در طولانی مدت افزایش می دهد.عوارض جانبیعوارض ناشی از آسیب به قلب شما در طول یک حمله، می تواند منجر به:
ریتم های قلب غیر طبیعی (آریتمی)نارسایی قلبیتوقف ناگهانی قلب
قلب و عروق دکتر شبستری, [04.09.19 13:30]علل ایجاد بلوک قلبیسیگنال های الکتریکی قلبی در گره های موجود در دهلیز تولید می شود و سپس توسط دو رشته به حفره های پایینی قلبی و بطن چپ و راست منتقل می شود. که در نهایت باعث انقباض آن ها می شود. آسیب به هر رشته باعث اختلال در زمان انقباض قلب خواهد شد و انقباض های نامتعادل قلبی را ایجاد خواهد کرد. اختلال در انقباض بطن راست اهمیت چندانی ندارد اما اختلال در رشته بطن چپ باعث بیماری های قلبی و عروقی و مشکلات جدی خواهد شد.
علائم انسداد قلبیضربان قلب آهسته و نامنظمسرگیجه و غش کردناحساس ناراحتی و درد در قفسه سینهمشکل در تحرک و فعالیت بدنی به دلیلکاهش اکسیژن در بدن