وقف، زمینه‌ساز ایجاد دارالشفاهای جدید امام رضا(ع) در کشور

بنیاد سلامت رضوی با نظر تولیت آستان قدس رضوی در زیر مجموعه معاونت علمی این آستان مقدس به منظور ساماندهی، یکپارچه‌سازی مدیریت و انسجام مراکز فعال در حوزه سلامت آستان قدس رضوی مانند دارالشفاء امام رضا(ع)، بیمارستان فوق تخصصی رضوی، داروخانه مرکزی امام(ع) و مراکز خیریه‌ای که در حوزه سلامت در دیگر استان‌های کشور مانند یزد و کرمان فعالیت می‌کنند، در تیرماه 1396 تشکیل شد.1397/1/27 دوشنبه

در این مجال، با دکتر محمود شبستری؛ رئیس بنیاد سلامت رضوی به گفت‌‌وگو نشستیم تا با بخشی از اقدامات صورت ‌گرفته توسط این بنیاد و همچنین برنامه‌های پیش روی آن در سال جاری آشنا شویم.

• به‌عنوان اولین سؤال بفرمایید رویکردهای اصلی بنیاد سلامت رضوی چیست؟
این بنیاد در رویکرد نخست، در مسیر رسیدن به مرجعیت علمی در حوزه‌ بهداشت و درمان استان خراسان رضوی مانند دانشگاه‌های مشهد در کشور و منطقه فعالیت می‌کند. در رویکرد دوم، نگاه ویژه‌ای به محرومان و نیازمندان جامعه دارد. همچنین در تلاش است، پاسخ‌گوی نیازهای حوزه سلامت زائران ایرانی و غیرایرانی حرم مطهر رضوی در طول سال به ویژه ایام خاص، چه در اماکن متبرکه بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) و چه خارج از حریم حرم مطهر باشد. به طور نمونه، به همت بیمارستان رضوی و خادم‌یاران سلامت، خدمات متنوع درمانی به زائران اربعین حسینی سال گذشته در بیمارستان سیار رضوی در جاده نجف به کربلا ارائه شد. همچنین در ایام شهادت امام هشتم(ع)، خدمات‌رسانی ویژه به زائران پیاده حرم مطهر حضرت ثامن الحجج(ع) در مسیرهای منتهی به مشهد مقدس صورت گرفت.

• چه فعالیت‌هایی برای گسترش خدمات به زائران حرم مطهر رضوی به همت این بنیاد صورت گرفته است و چه برنامه‌هایی برای آینده دارید؟
بنیاد سلامت رضوی در کنار دیگر نهادهای فعال در حوزه بهداشت و درمان حرم مطهر شروع به کار کرد. اقدامات جدی و خوبی در حوزه خدمات پزشکی حرم مطهر صورت گرفت و سطح این خدمات عالی‌تر شد. سطح خدمات شبانه‌روزی پایگاه‌های اورژانس و فوریت‌های پزشکی مستقر در صحن‌ها و رواق‌های حرم مطهر ارتقا داده شد و پایگاه‌های مجزای خواهران و برادران ایجاد شده است. همچنین در ایام تعطیلات نوروز 97، خدمات ارزنده‌ای با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد به زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) داده شد. طرح توسعه پایگاه اورژانس حرم مطهر اجرایی شد که در آینده نزدیک این اورژانسِ مجهز، طبق نظر تولیت معزز آستان قدس رضوی با 8 تخت اورژانس در داخل حرم مطهر، افتتاح خواهد شد. البته به منظور گسترش خدمات درمانی به زائران، ایجاد 8 دارالشفاء مشابه دارالشفاء امام(ع) که در جوار بارگاه منور امام هشتم(ع) فعالیت می‌کند، مد نظر بنیاد سلامت آستان قدس رضوی قرار دارد.

• لطفاً درباره راه‌اندازی این 8 دارالشفاء جدید، بیشتر توضیح دهید.
این دارالشفا‌ها با توجه به نظرات ارشادی تولیت محترم و نیاز محرومان در مناطق حاشیه شهر راه‌اندازی خواهد شد. در حال حاضر در حال آماده‌سازی دو دارالشفاء در زائرشهرهای منطقه طرق و بلوار چمن مشهد هستیم تا به مناطق محروم خدمات درمانی گسترده‌تری ارائه شود. حتی دیگر استان‌های کشور نیز آمادگی خود را برای ایجاد دارالشفاء اعلام کرده‌اند که در دست بررسی است.

• چه اقداماتی برای گسترش گردشگری سلامت توسط بنیاد سلامت رضوی صورت گرفته است؟
در حوزه گردشگری سلامت، فعالیت‌های جدی انجام شده است. به طور نمونه می‌توان به انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین مؤسسه خدمات درمانی آستان قدس رضوی و بیمارستان فوق تخصصی رضوی اشاره کرد. در حال حاضر، کمیته گردشگری سلامت این آستان مقدس، بسیار فعال و قرار است با سازماندهی بیشتر اقدامات ویژه‌ای در راستای پاسخ‌گویی به نیازهای حوزه سلامت زائران به خصوص زائران کشورهای عرب‌زبان و حوزه خلیج فارس یا آسیای میانه، صورت بگیرد. در واقع قرار است دارالشفاء امام رضا(ع)، محل هدایت زائران بیمار به بیمارستان رضوی شود و حمایت‌های لازم از گردشگران سلامت در دارالشفاء صورت بگیرد. همچنین هماهنگی‌هایی با مرکز امور بین‌الملل آستان قدس رضوی برای افزایش ارتباطات با مراکز علمی و پزشکان خارج از کشور در حوزه گردشگری سلامت انجام شده است. از طرف دیگر، از فرصت برگزاری کنگره‌های بین‌المللی رشته‌های مختلف پزشکی در بیمارستان رضوی و حضور متخصصان خارجی منطقه در آن، برای گسترش ارتباطات در حوزه گردشگری سلامت استفاده می‌شود.

• لطفاً به برخی برنامه‌های آموزشی و پژوهشی که در حال پیگیری آن هستید، اشاره بفرمایید.
تأسیس دانشگاه علوم پزشکی رضوی، از مهم‌ترین برنامه‌های حوزه آموزش است که تعاملات و رایزنی‌های بسیاری برای ایجاد آن صورت گرفته است. امیدواریم به نتیجه برسد و با اخذ مجوزهای لازم بتوانیم سه رشته پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی را در این دانشگاه جدید راه‌اندازی نماییم. در حوزه پژوهشیهم سرمایه‌گذاری‌های بسیاری برای برطرف کردن نیازهای مشهد و کشورمان و همچنین اهداف مجموعه آستان قدس رضوی در حال انجام است. به طور ویژه از همایش‌های بین‌المللی حمایت می‌شود و امسال نیز شاهد برپایی چندین کنگره بین‌المللی در بیمارستان رضوی خواهیم بود که می‌توان از کنگره بین‌المللی اختلالات هماتولوژی و انکولوژی در نوزادان در اوایل اردیبهشت ماه سال جاری و کنگره دیگری با هماهنگی انجمن جهانی قلب در آبان ماه نام برد.

• طرح خادم‌یاران سلامت در چه مرحله‌ای قرار دارد؟
جمعی از پزشکان داخل و خارج کشور که علاقه‌مند به خدمت در دارالشفاهای مزین به نام امام رضا(ع) هستند، در این طرح نام‌نویسی کرده‌اند. بی‌تردید یکی از اهداف بنیاد سلامت رضوی، بهره‌گیری از تخصص و تجربه خادم‌یاران سلامت در این دارالشفاهاست که حرکتی نو و خیرانه در سطح کشور محسوب می‌شود.

• نگاه مسئولان کشور به فعالیت‌های این بنیاد تا به امروز چگونه بوده است؟
نهادها و ارگان‌های مختلف استان مانند استانداری، شهرداری، سپاه پاسداران، بسیج و دانشگاه علوم پزشکی، همکاری‌های بسیار خوبی با بنیاد سلامت آستان قدس رضوی داشتند و بی‌شک این همکاری‌ها در مسیر ارائه خدمات درمانی و بهداشتی به مردم به ویژه در مناطق محروم روز به روز افزایش می‌یابد و نتایج بسیار خوبی حاصل خواهد شد.

• در حال حاضر، مهم‌ترین دغدغه بنیاد سلامت رضوی چیست؟
ایجاد فضاهای جدید بهداشتی و درمانی با بهره‌گیری از وقف و خیرین حوزه سلامت کشور مورد توجه این بنیاد قرار دارد. دارالشفاء امام(ع) که قدمتی دیرینه دارد به منظور حفظ سلامتی مردم تأسیس شده و علاوه بر اینکه تا به امروز پابرجا مانده، برپایه سنت حسنه وقف و فعالیت‌های خیرین، گسترش بسیاری هم یافته است. هر گونه خدماتی که در این دارالشفاء صورت می‌گیرد به پشتوانه موقوفات است، بنابراین برای گسترش دارالشفاءها در سطح مشهد، استان و کشور، نیاز به نقش‌آفرینی افراد نیک‌اندیش و خیر در حوزه سلامت داریم. در این میان، بنیاد سلامت رضوی آمادگی دارد دارالشفا‌هایی به نام امام رضا(ع)، در مناطق محروم ایران اسلامی با همیاری افراد خیری که علاقه‌مند به انجام این عمل ماندگار هستند، تأسیس کند.